ورود کاربران

آمار بازدید

امروز 233
دیروز 112
این هفته 504
این ماه 504
ماه گذشته 4836
کل بازدید 5340
slider2 slider1

گوش خارجی ندارند.انتهای قدامی زبان آنها دو شاخه است و داخل کیسه یا غدامی در دهان قرار دارد.چشم آنها فاقد پلک بالایی است و پلک پائینی به طرف بالا امتداد دارد. و ضمن اتصال به کره چشم آنرا می پوشاند بنحوی که همیشه چشم مار باز می نماید.

فکهای آنها بوسیله وترهای نرم به هم مربوط است . اتصال مفصلی استخوانهای دهانشان طوریست که حرکت آزاد دارند و بلع شکار را سریع و آسان می کند.مارها استخوان جناغ سینه ، لکن دست و پا ندارند مگر در خانواده بوا و مارهای کرمی شکل که فقط آثاری از آنها است و پا در اطراف آنال با نر چشان مشاهده می شود .

اسکلت استخوانی مارها از چمچمه و ستون فقرات و دنده ها تشکیل می شود نامگذاری آنها تقریباً شبیه استخوانهای انسان و شبیه حیوانات می باشد.

تعداد دندانها و طرز قرار گرفتن آنها در خانواده های مختلف مارها متفاوت است . شناسایی دندانها ساده ترین و مطمئن ترین راه تشخیص و تفکیک مارهای سمی از غیر سمی است . دستگاه عصبی مارها از یک مغز کوچک و نخاع شوکی بزرگ تشکیل می شود ، قوی ترین حس مار همان لمس با زبان است که صدا و حرکات مختلف را از راه جذب ارتعاشات به استخوان گوش داخلی منتقل و ضعف بینایی را جبران می کند.

ادامه مطلب: ساختمان داخلی و شکل ظاهری مارها 

اغلب مارها موقعی که بترسند برای دفاع از خود حمله کرده و بوسیله دندانهای سمی یا فن Fang سم خود را به شکار تزریق می کنند . مقدار کشنده سم مار برای انسان متغییر است و بستگی به میزان ترشح سم نوع و جثه مار و همچنین خواص سمی آن دارد. معمولاً مارهای غیر سمی سهم بیشتری در بوجود آوردن حوادث مارگزیدگی دارند . سم مار از یک ماده پروتئینی با خواص آتریمی متفاوتی است که در غدد و کیسه های مخصوص ساخته و ذخیره می گردد . ۹۰ تا ۹۲ درصد وزن خشک سم مار حاوی بیش از یک توکسین اصلی است .

ادامه مطلب: نحوه گزش مار 

سرم ضد مارگزیدگی به مواردی اطلاق می شود که خاصیت خنثی کننده سم مار را داشته باشد . این سرم کم و بیش هترولوگ است و با ایمن سازی جبران بر ضد سموم مار تهیه می گردد.

سرمهای مارگزیدگی ساخت ایران به روش آنزایماتیک یا هضم باپپسین و فراکسیونه کردن با سولفات آلومینوم تصفیه و تغلیظ می گردد . این سرم حاوی اندکی است . سرم ضد مارگزیدگی ساخت ایران به آنزایماتیک یا هضم تهیه شده نام های مختلفی دارد . سرم های موجود در ایران که ساخت انستیتو رازی می باشد بصورت آمپولهای ۱۰ سانتی متر مکعبی آنتی ونوم همراه با دستورالعمل و تاریخ مصرف ۶ می شود . این سرم بر ضد شش نوع افعی (گرزه مار مار شاخدار مار جعفری افعی دماوندی افعی زنجانی افعی قفقازی و یک نوع کبری ایران یا کفچه مار است

کنترل سوسری ها

کنترل موثر و ریشکنی کامل انواع گونه های سوسری از جمله سوسری آمریکایی و آلمانی .

کنترل مگس ها

انواع گونه مگس ها در فصل گرما ایجاد مزاحمت می کنند، که جهت کنترل موثر آنها موارد ذیل صورت می گیرد.

کنترل تخصصی ساس

آلودگی منازل به ساس از جمله دردسر های شهروندان تهرانی است که این روزها شاهد آن هستیم.

Copyright © 2013. All Rights Reserved

design & powered by : soloweb